Chipset Arızaları

Notebooklarda rastlanan arızalardan çoğu “Chipset” arızasıdır. Notebookların aşırı ısınması, soğutma ünitelerinin tıkanması, yatak, çekyat yada koltuk üstünde kullanılmasından dolayı soğutma sistemleri hava alamayarak cihazı soğutamamakta, bu durum chipset adı verilen anakart üzerinde monteli entegre yada entegreleri kullanılmaz hale getirmektedir.

Chipset Arızası nasıl giderilir?

Çoğu firma yada servisin, “Bu cihaz hurda artık” yada ” Anakartı değişmesi gerekli” diyerek müşteriye iade ettiği notebookların chipleri değiştirildiği takdirde çalışır duruma gelmektedir.Sayılı firmalarda bulunan BGA Rework Station chipset montaj ve sökme cihazlarımız ile chipset, notebook anakartı üzerinden sökülerek yenisi takılmaktadır. Bu şekilde müşteri, anakart satın alma maliyettinden kurtulmakta, chipseti değişen cihazı tekrar çalışmaktadır.

Chipset neden arızalanır?

Bilgisayarınıza en az yılda bir periyodik bakım yaptırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde soğutma bölgesi ve ızgaralar zamanla, toz ve benzeri maddelerle dolmaya başlar. Buda hava sirkülasyonunu olumsuz etkiler. Soğutmayı başarılı yapamayan bilgisayarınız

belirli işlemlerde haddinden fazla ısınacağından dolayı donma, geç algılama, performans kayıpları ve bir süre sonra görüntü gelmemesine sebep olur. Ekrandaki görüntüler parça parça olacaktır, çizgiler, garip nesneler, 3 bip uyarısı gibi belirtiler meydana gelecektir. Yeterli soğutmayı yapmayan bilgisayarınız, termal macun denilen ısı ileten maddeyi de etkisiz hale getirir.

Lehim hücreleri belirli ısılarda genleşir ve zamanla lehimler çürür. Birçok firmanın yaptığı gibi sadece ısıtılıp müşteriye teslim edilmesi doğru değildir.

izmir-cipset-tamiri
izmir cipset tamiri

izmir cipset tamiri-2
izmir cipset tamiri-2

izmir cipset tamiri-3
izmir cipset tamiri-3

izmir cipset tamiri-4
izmir cipset tamiri-4

izmir cipset tamiri

izmir cipset tamiri - Problemlerin başlangıcı ve  yanlış uygulamaların başında gelen, sıcak hava üfleterek cihaz ile chipe ısı verilerek onarım yolunun gidilmesi, bu yöntemde başarı şansı olsa dahi, çözüm kısa süreli ve geçici bir uygulamadır.

izmir cipset tamiri - Daha sonra doğru yöntemi izleyerek yapılacak  Bga onarımının, başarsız olmasına sebep olmaktadır. Bir notebook ana kartı üzerindeki  devrelere, doğru uygulanacak izmir cipset tamiri Bga onarımları işlemi  motherbord üzerinde artacak oranda deformasyona yol açacak ve uygun ekipman  deneyim ile yapılmayan onarımlar sıklıkla ürünün onarılamayacak derecede hasar görmesi ve kullanım dışı kalması ile sonuçlanacaktır Endüstriyel kart üzerinde genellikle üç defadan fazla izmir cipset tamiri Bga işlemi uygulanırsa bu anakart üzerindeki yollar ve diğer devre elemanları zarar görmeye başlayacak ve geri dönüşümü de mümkün olamayacaktır. bu aşamada  anakartın değişmesi gereklidir.

Bu sebeble izmir cipset tamiri ONARIMLARINI uygun BGA REWORK Makinası olmayan sözde Bilgisayar Firmalarina yaptırmayınız.

Firmamız bu alanada ( BGA / Reballing / Cipset değişimi ) hizmet vermemektedir. Makele Bilgilendirmek amaçlı hazırlanmıştır.