Sabit disk Nedir?

Sabit disk (harddisk) bilgisayardaki bilgileri saklayan ve bilgisayar kapandığı zaman bu bilgileri kaybetmeyen donanımdır. Bilgisayardaki bütün veri sabit disk üzerindedir. Bilgisayar açılırken gereken veriler bellek(RAM) üzerine alınır, ve bilgisayar bundan sonra ihtiyaç duyduğu bilgiye sabit disk yerine bellekten ulaşır. Çalıştırdığımız her program, çalışması için gereken veriyi belleğe taşır.

Günümüzde sabit diskler; cep telefonları, mp3 çalarlar ve dijital fotoğraf makineleri gibi aygıtlarda da kullanılmaktadır. Bilginin saklandığı kısmın metal ve sert olması sebebiyle hard(sert), kimi zaman kasanın içine sabitlendiği için de fixed(sabit) adını alır.

Yapısı:

Sabit diskler elektromekanik yapılıdır ve bilgiyi manyetik olarak saklarlar. Bilgi; plastik, metal veya camdan yapılmış, yüzeyi demiroksit ya da başka manyetik özellikteki bir malzeme ile kaplıKatmanların yapısıKatmanların yapısı plakalar(diskler) üzerinde saklanır. Bilgi yazma işini mıknatıslama yöntemiyle yapmak, hem biz silmedikçe bilginin saklanması hem de istediğimiz zaman istediğimiz bilgiyi silme özgürlüğü verir bize. Yalnız aynı zamanda, sabit disklerin yoğun manyetik alanlardan etkilenme riskini de doğurur.

Günümüzdeki sabit disklerde plakalar camdan yapılmakta ve yüzeyleri kobalttan oluşan bir filmle kaplanmaktadır. Bir sabit diskte birden çok plaka bulunmaktadır.

Her bir plaka iz(track)lerden ve her bir iz(track) de sektör(sector)lerden oluşmaktadır. Her sektör, 256 veya 512 gibi belirli bir sayıda byte içerir. Plaka merkezine eşit uzaklıktaki sektörlerin birleşmesiyle oluşan çember iz adını alır. İşletim sistemleri, sektörleri gruplayarak onları cluster(küme) denen yapılar halinde topluca işlerler. Yani her bir cluster(küme), işletim sisteminin kendisinin belirlediği bir sayıdaki, her defasında birlikte okunan ya da birlikte yazılan sektörler kümesidir.

izmir veri kurtarma 2 izmir veri kurtarma

izmir veri kurtarma – data veri dosya kurtarma

izmir veri kurtarma - Hardiskiniz çalışmıyorsa bilginiz kayboldu diye üzülmeyin - Verilerinizi yanlışlıkla sildiyseniz veya Virus ile yok olduysa bize ulaşın  Verilerinizi kurtaralım.


izmir veri kurtarma

darbelerden dolayı bozulan veya yanlışlıkla silinen ve bu yüzünden erişilemeyen bilgisayar :

  • hard disklerini
  • harici sürücülerini
  • optik cihazları
  • USB flash belleklerı
  • bellek kartları SD-xD-CF

Verilerinizin geri getirilmesi işlemine izmir veri kurtarma deriz. Arızaların  genelde sebebi Veri yazılım hataları, işletim sistem sorunları, virüslerdir.En kritik arızalar ise hardisk içindeki mekanik parçaların bozulmasından, elektrik ve voltajın fazla gelmesinden veya düşürme - çarma - sarsma gibi insani hatalar sebeb olur.

Şirket bilgisayarınızda önemli Muhasebe - Cari Hesap verilerinize ulaşamadığnızda bize ulaşın. Panıklemeyin hardiske darbe uygulayarak tekrar çalışmasını umut etmeyin anında bize ulaşın.Aksii takdirde onarımını tehlikeye atablirsiniz ve verilerinize  tekrar asla ulaşamayabiliriz.

Güvenli Veri Silme ve İmha İşlemi

Veri en küçük boyutuna kadar yer değiştirek silme işlemdir. En ufak parcalara böldüğü için verilerin artık hiç bir şekilde geri dönüşümü olmayacaktır - her türlü geri getirme işleminide imkansız kılacaktır.

Bilgi Al  Facebook Sayfamızı Ziyaret ediniz